, 2022/10/12

Mi a jólét? Mikor érzi magát igazán jól az életében? Mikor érzed magad igazán jól? Amikor igazán boldog vagy, akkor vagy jól. Még ha fizikailag beteg is vagy, akkor is jól érzed magad. Még ha orvosilag betegnek is diagnosztizáltak, akkor is igazán boldog vagy most, akkor is jól érzed magad. Ugye?

Mi a boldogság

Alapvetően a jó közérzet az öröm bizonyos fokát jelenti, az élet bizonyos fokú túláradását. Mi a boldogság? Mondhatjuk, hogy a boldogság ez, az, de az élet szempontjából az életenergiáitok egy sokkal túláradóbb módon történnek, mint ahogy az általában történik. A depresszió azt jelenti, hogy az életenergiáitok nagyon alacsony állapotba kerültek. A boldogság azt jelenti, hogy az életenergiáitok túláradóak.

Mi a boldogság?

A boldogság hivatalos definíciójának kidolgozása nehéz lehet. Végül is, nem csak akkor kellene tudnunk, amikor érezzük? Valójában gyakran használjuk a kifejezést a pozitív érzelmek egész sorának leírására, beleértve a szórakozást, az örömöt, a büszkeséget és az elégedettséget.

Ahhoz azonban, hogy megértsük a boldogság okait és hatásait, a kutatóknak először definiálniuk kell azt. A legtöbbek számára a boldogság kifejezés felcserélhető a "szubjektív jólét" kifejezéssel, amelyet általában úgy mérnek, hogy megkérdezik az embereket arról, hogy mennyire elégedettek az életükkel (értékelő), mennyi pozitív és negatív érzelmet hajlamosak érezni (affektív), valamint az értelmük és céljuk (eudaimonikus) érzéséről. A pozitív pszichológia kutatója, Sonja Lyubomirsky 2007-ben megjelent The How of Happiness (A boldogság hogyanja) című könyvében részletezi, és a boldogságot úgy írja le, mint "az öröm, az elégedettség vagy a pozitív jólét élményét, amely azzal az érzéssel párosul, hogy az ember élete jó, értelmes és érdemes".

Fontos azonban megjegyezni, hogy társadalmi és kulturális tényezők is befolyásolják, hogyan gondolkodunk a boldogságról. William Tov és mások tanulmányai például azt találták, hogy a kollektivistább eszményeket valló kultúrákból származó emberek a boldogságról inkább a harmónia és az elégedettség fogalmaiban gondolkodnak, míg az individualistább gondolkodású emberek a túláradás és az öröm érzéséhez kötik. A boldogságszintet a társadalmi csoportok, például a családok is alakítják; a boldogabb emberek növelik a körülöttük élők boldogságát.

Bár az emberek világszerte másképp gondolkodnak a boldogságról, és talán még a megtapasztalása is eltérő módon történik, a legtöbbjük általában véve pozitív érzéssel és az élet egészével kapcsolatban.

A boldogságot sokféleképpen lehet leírni, de csak az tudja, mit jelent boldognak lenni, aki boldog. Nincs olyan ember, aki ne lett volna boldog. Mindenki volt már boldog, de a probléma az, hogy nem képesek fenntartani, ennyi az egész. Nem így van? Mindenki volt már boldog. Az elmúlt 24 órában hány örömteli pillanatot éltél át? Egyet, kettőt, hármat, hányat? Talán az ujjaidon meg tudod számolni. Sok embernek nincs mit számolni. Amikor 5 éves voltál, gyerek, hány örömpillanatot ismertél 24 óra alatt?

Rengeteget és sokat.

Rengeteg. Valakinek boldogtalanná kellett tennie téged. Most valakinek boldoggá kell tennie téged, nem igaz? Az egész egyenlet valahogy megfordult. Az élet minden erőfeszítése. Minden, amit tettetek, oktatás, karrier, üzlet, család, bármit is tettetek, minden a boldogságra való törekvés volt. Így van? Minden, amit az emberiség ezen a bolygón tett, a boldogságra való törekvés. Így van? Az elmúlt 100 évben túl sokat tettünk ezen a bolygón.

A tudomány és a technológia segítségével megváltoztattuk a bolygó arculatát. Ma már olyan kényelemmel és komforttal rendelkezünk, amit egyetlen más generáció sem tudott elképzelni. Igen? Amit 100 évvel ezelőtt a királyi családok nem engedhettek meg maguknak, ma már az átlagpolgároknak van. Hát nem így van? Nem vezetnek a legtöbben közületek 100, 200 lovas szekereket? Igen? Ezt még a királyok sem engedhették meg maguknak.

Boldogabbak vagyunk? Határozottan mi vagyunk a legkényelmesebb nemzedék ezen a bolygón. Ugye, fizikailag is így van? Mi vagyunk a legvidámabb generáció is? Ez nem működik. A tudomány és a technológia óriási kényelmet és komfortot hozott az életünkbe, olyan dolgok, amelyeket 25 évvel ezelőtt még el sem tudtunk képzelni, ma már csak élő valóság. Ugye? Örömtelibbek vagyunk? Nem. Mindezek a kényelem és komfortérzet nem jöttek könnyen.

Hatalmas árat fizettek minden más életért ezen a bolygón. Igen? Minden élőlény, a növényektől kezdve az állatokon át mindenig, beleértve az embereket is, hatalmas árat fizetett azért, hogy megteremtse ezeket a kényelmeket és kényelmet, és mi még csak nem is vagyunk boldogok. Mi értelme van ennek?

Szó szerint máglyát csinálunk ebből a bolygóból. Ha extatikusak vagytok, oké, égessétek el a bolygót. Semmi baj. Még csak nem is vagyunk boldogok. Azt hiszem, itt az ideje, hogy tényleg ránézzünk, nem igaz? Miért égetjük el, ha még csak nem is vagyunk boldogok?