, 2021/7/8
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe Az Újszövetség szerint Jézus – pénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Kereszthalálával nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett.
A nem vallásosoknak is a tavaszvárás, a tavasz eljövetelének ünnepe amit március vagy április hónapban tartanak. A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel is, amelyek része a feltámadás, az újjászületés. Az ünnep manapság sokak számára a tavasz beköszöntének ünnepe, vallástalan tartalommal, a szabadban töltött szórakozást jelenti.
A név eredete
Jézus a sivatagban negyven napos böjtöt tartott a Húsvét ennek az időszaknak a lezárását jelzi. A katolikus kereszténységben böjtnek nevezett, valójában „húshagyó” táplálkozási időszak után ezen a napon szabad először húst enni. A húsvét szó erre utal a hús magunkhoz vétele.
A magyar szó: „húsvét”, a negyvennapos böjt lezárását jelzi. Csíkmenaságon a húsvéti körmenet neve: „kikerülés”.
A nagyböjt, amely Jézus negyvennapos böjtjének emlékére, önmegtartóztatásra tanít. Ezt a húsvéti ünnepek követik, s a húsvéti ünnepkör a pünkösddel zárul. A húsvéttól a pünkösd vasárnapig tartó időszakot húsvéti időnek. Az időszak a karácsonyi ünnepkör párja, viszont sokkal régebbi annál.
A húsvét időpontja
A nyugati kereszténység húsvéti ünnepe legkorábban március 22-ére, legkésőbb április 25-re esik. A húsvéthétfő a legtöbb keresztény hagyományú államban hivatalos ünnep. A húsvét és a hozzá kapcsolódó ünnepek a mozgó ünnepek vagyis nem esnek az év ugyanazon napjára minden évben. A Nap mozgása és a Hold mozgásától is függ a dátum.
A magyar húsvét és az ahhoz kapcsolódó szokások
Mindannyian várjuk a tavaszt, a szép napsütést, a felmelegedést, ezen kívül a tavasz nagyon sok ünnepet is hoz magával. A legtöbb ember azonban a húsvétot várja a legjobban. Az ünnep második napján, húsvéthétfőn a fiatalabb legények és van ahol még az idősebb férfiak is locsolkodni indulnak egy kis kölnivel és egy locsolóverssel készülve , hogy meglocsolják a környék lányát és asszonyát.
A húsvéti locsolkodás
Egy nagyon régi szokásból ered.Húsvét hétfőn a fiatal mezőgazdasági munkások ez vödör hideg vízzel locsolhatták azokat a lányokat, akik házasulandó korúvá válnak,pár leányzó nem úszta meg ennyivel, és a közeli patakhoz vitték és ott megmártóztatták őket.
Manapság legtöbb helyen elmarad a víz marad helyette a kölni, de a vidéki településeken még lehet hallani a szódás palackból lelocsolt lányok sikoltozását húsvéthétfőn. A lányok, asszonyok csinos ruhában várják a bejelentés nélkül érkező locsolókat, a. versmondással egybekötött locsolkodás után a locsolók hímes tojásokat, süteményeket, a felnőttek valamilyen házi készítésű alkoholos italt kapnak.
A vízzel történő öntözés és az ajándékba adott húsvéti tojások a kereszténység előtti időkből származó termékenységi szimbólumok, így a húsvétnál is jóval öregebbek.
A húsvéti tojások
Feltételezések szerint a piros tojás Krisztus vérét jelképezi. Az egész világon elterjedt szokás a tojás festés. Vannak olyan vélemények is miszerint a húsvét eredetileg a termékenység ünnepe, szerették volna az emberek a bő termést, és a háziállatok szaporulatát kívánni. Innen van a kötődés a nyúl a tojáshoz. Tudott dolog, hogy a nyúl szapora állat, a tojás pedig az élet ígéretét hordozza.
A locsolkodás is a bő termést hivatott jelképezni az öntözés utánzásával. A piros szín Krisztus vérét jelképezi, a tojás maga pedig az örök életet.
A többi színeket csak három évszázaddal ezelőtt kezdtek el használni a tojások festésére. A magyar húsvéti tojásokat többségében népművészeti motívumok vagy egyszerű alakzatok.
De vannak még nagymamák akik a régi idők festési módszereit is használják, például a megfőzött tojásokra leveleket, virágokat tesznek, harisnyába csomagolva teszik a festékbe és utána kibontva a tojásokat szép mintáju tojásokkal ajándékozhatjuk meg a locsolókat.
Érdekességek a múltból és a jelenből
Csokitojások a XIX. században jelentek meg, a cukrászok pedig előszeretettel díszítették őket. Voltak különlegesek amelyek még az újságokban is megjelent – ilyen tojás volt például az akkoriban még épülőfélben lévő Lánchíd képét tükrözte.
A XX. században terjedt el Magyarországon a húsvéti nyuszi. A német kultúrából vettük át. A húsvéti nyúl először a városokban jelent meg, és utána a vidéki részekre is eljutott.
Hagyományos ételek húsvétkor
Magyarországon mondhatjuk mindenkinek sonka kerül az asztalára többek között húsvétkor,
Görögorszában és Erdélyben viszont a sonka helyett bárány kerül az asztalra.
OLaszországban a szalámi és kolbász a húsvéti hagyományos menü.
Lengyelországban különböző ízű leveseket készítenek húsvétkor.
Hát ahogy mondják ahány ház annyi szokás.