, 2021/7/8
A nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt ünnepnap. Május 1-én rendezik meg. Majális: Májusi, szabadban rendezett vidám társas rendezvény.
A nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt ünnepnap, a legtöbb országban hivatalos állami szabadnap. A munkások által elért gazdasági és szociális vívmányokról emlékezik meg. A legtöbb országban május elsején. Kanadában és az Egyesült Államokban pedig szeptember első hétfőjén ünnepelnek.
Majálist a munka ünnepén
Hazánkban ezen a napon országszerte rendeznek majálist, ahol rengeteg program várja az embereket. Az egyik legjellegzetesebb esemény a vidámparki mulatság, ennek az elhagyhatatlan része a dodgem, körhinta, céllövölde, ugrálóvár és a különféle szédítő masinák. Egy másik vattacukor nélkül nincs majális a gyerekek nagy örömére, ma már többféle ízben lehet kapni.
Mindezek mellett jól esik a szabadban elfogyasztott finom magyaros ételek, például a sült kolbász mustárral, ez ugyancsak szerves része a majálisnak. Az ünnepi hangulatot többnyire zenés, táncos fellépők teszik színesebbé, mely a legtöbb helyen egész napos program.
1955 óta XII. Piusz pápa rendelete szerint katolikus egyházi ünnep is, Munkás Szent József, a munkások védőszentje tiszteletére. Ősi európai pogány ünnepek is esnek május elsejére, például a beltane, vagy a hagyományok, mint a májusfa állítása, más az eredetük és tartalmuk.
Nemzeti ünneppé válása
1933. május 1-jei felvonulás, Lustgarten, Berlin, Németország
Budapest, 1919. május elsejei dekoráció
Bővültek a munkások jogai és lehetőségei is a szakszervezeti és munkásmozgalmak növekedésével együtt, így a hagyományos munkásünnep fokozatosan nemzeti ünneppé nőtte ki magát a világ számos országában.
A munka ünnepe a világ országaiban
Az Egyesült Államokban Már 1894 óta nemzeti ünnep a munka ünnepe az Egyesült Államokban, de itt szeptember első hétfőjén tartják
Franciaországban 1919 óta,
Svédországban 1939 óta
Brazíliában 1924 óta nemzeti ünnep a munka ünnepe.
Manapság a világ több mint 160 országban ünnepnap május elseje.
A különböző diktatúrák különféleképpen viszonyultak a munka ünnepéhez.
Hitler 1933-ban hatalomra jutva fizetett nemzeti ünneppé nyilvánította május elsejét Németországban. A német ifjúság a berlini olimpiai stadionba vonult 1938-ban, ahol százezres tömeg vonult fel Hitler üdvözlésére.
Spanyolországban május elseje 1931-től nemzeti ünnep volt, Francisco Franco diktatúrájának idején a megemlékezés előbb a tiltott, utána a megtűrt kategóriába esett, csak a hetvenes évektől lehetett újra szabadon ünnepelni május elsején.
Olaszországban a Benito Mussolini diktatúrájában eltörölték a munka ünnepét és csak 1945-től lehetett ismét megemlékezni május elsejéről.
A kommunista rendszerek ideológiájában központi szerepet játszott a dolgozó nép – kiemelt ünnepként kezelték május elsejét. A kommunista hatalomátvétel során politikai megfontolásból az eredetileg a „munkások ünnepének” hívott napot a munkások, parasztok és értelmiségiek ünnepévé, a „munka ünnepévé” változtatták a keleti blokkot alkotó országokban. Hazánkban 1946 óta nemzeti ünnep május elseje. A rendszerváltás után a munkavállalók szolidaritási napjának „a munka ünnepe” elnevezése maradt meg. Magyarországon jelenleg is hivatalos ünnep ez a nap.
Ezért május elseje a munka ünnepe
Egyszerre munkásmozgalmi, pogány és keresztény ünnep is május elseje. Azért május elseje a munka ünnepe, mert 1886. május 1-jén a chicagói munkások szakszervezete sztrájkba kezdett a 8 órás munkaidőért. A május 4-ei tüntetésen anarchisták egy bombát dobtak a rendőrök közé, akik közül heten haltak meg, és négy munkás is életét vesztette.
Ennek emlékére döntött úgy a II. Internacionálé Párizsban, hogy 1890. május 1-jén a szakszervezetek együtt vonulnak fel, követelve a 8 órás munkaidőt
Egy évvel később május elsejét hivatalosan is a "munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé" nyilvánították.
Egy nemzetközi felhívást adtak ki 1904 ben, melyben munkabeszüntetésre buzdították világszerte az embereket.
A mozgalomnak köszönhetően egyre bővültek a munkások jogai és lehetőségei. A hagyományos "munkásünnep" lassan nemzeti ünnep lett sok országban munkaszüneti nappá vált.
Katolikus és pogány ünnep is
Munkás Szent Józsefet, a munkások védőszentjét május 1-jén ünneplik a katolikusok. Tudatosan választotta ezt a napot az egyház, a "munkás szent" ünnepével a kommunizmus ellen vette fel a harcot.
Az ácsok, asztalosok, erdészek, famunkások, favágók, bognárok, koporsókészítők, kádárok, tímárok Jézus nevelőapját Józsefet védőszentjüknek tekintik.És nemcsak őket, az ifjú házasokat, a családokat, az árvákat és a haldoklókat is ő védelmezi.
A munkások patrónusa lett a XX században - hiszen a Biblia szerint ács volt, két kezének munkájából élő ember. A néphagyomány szerint május elsején érdemes belevágni nagy vállalkozásokba,így sikeresek lesznek.
A pogány kultúrákban május elején természet megújulását ünnepelték az ősidőkben. Ezen a napon voltak egyes kereszténység előtti pogány ünnepek, mint az ír Beltane, amely az esztendő "napos" felének eljövetelét jelentette, ekkor hajtották ki az állatokat a nyári legelőkre.
A népszerű májusfa-állítás is a természet újjászületését jelképezi Európában. Nálunk is egy kedves hagyománynak tekinthető. Nagy-Britanniában és Írországban a "május ünnepen" nem a munkásokat, inkább a tavaszt köszöntik.
Az az érdekes, hogy ebben a két országban, ha az ünnep hétvégére esik, akkor a következő munkanapon nem kell dolgozni.
Az Európai Unió országai közül csak négyben nem a munkát ünneplik május elsején. Dániában és Hollandiában pedig nincs munkaszüneti nap május első napját. Hollandiában április 30-án nem kell dolgozni, ekkor az egykori királynő születésnapjának ünnepe van.